Zdravstvena voditeljica je 20. siječnja 2023. godine u jasličnoj odgojnoj skupini „Zvjezdice“ održala radionicu zdravstvenog odgoja na temu „Pranje ruku“. Cilj provedenih aktivnosti bio je prikazati kako i kada trebamo prati ruke da bi bile čiste i da zaštitimo sebe i svoju obitelj.

Djeci je prvo pročitana slikovnica „Mrljek i Prljek slave svoj fujkasti rođendan“ kroz koju je na slikoviti način objašnjeno zašto i na koji način je važno prati ruke. Nakon pročitane slikovnice prikazane su sličice kada trebamo prati ruke. Da bi prikazali što je sve potrebno da operemo ruke napravili smo pokus sa začinom, vodom i sapunom. Djeci je prikazano da nije dovoljno ruke samo oprati u vodi da bi bile čiste i da bi nestale bakterije, nego je potreban i sapun. Nakon što je u zdjelicu sa začinom stavljen i sapun, začin se raspršio prema kraju zdjelice te je tako prikazano da moramo koristiti vodu i sapun. Da bi prikazali kako izgledaju bakterije na rukama koje su okom nevidljivi mikroorganizmi stavili smo šljokice i svakome dali ruku nakon čega je objašnjeno da kada su nam ruke prljave, ako drugome damo ruku bit će i njegove ruke nečiste. Nakon što smo odradili pokus sa začinima i šljokicama išli smo svi skupa prati ruke sa sapunom i vodom uz pjesmicu „Djeco perite ruke“.

Zdravstvena voditeljica: Martina Alšić Vidušin