Ples pisanja

Ples pisanja je metoda kojom kroz cijelo tijelo potičemo razvoj koordinacije šaka i prstiju, fine motorike i grafomotorike. Ta metoda čini neodvojivu cjelinu sa glazbom, stihovima i ritmom, a cilj je da djeca dobro usvoje pokrete, na zabavan način kroz prirodne pokrete u vlastitom ritmu.

Za djecu je ovakav način izražavanja te usavršavanja fine motorike i grafomotorike zabavan, ali i „siguran“ jer je svaki oblik izražavanja u Plesu pisanja dobar, nema pogrešaka pa čak i kad dijete zgužva papir, potrga ga ili baci u bijesu – to je u redu. Kroz Ples pisanja djeca stvaraju pokrete iz vlastitih osjećaja, neposredno, a jednom kada ih „izbace“, izraze svoje osjećaje nastupa zadovoljstvo, mir.

Tako smo mi u našoj odgojnoj skupini proveli nekoliko aktivnosti:

* 1.aktivnost: Tehnika otiskivanjem, tema: maslačci; poticaj: priča „Plesna haljina žutog maslačka“

* 2.aktivnost: razvoj predpisačkihvještina i pokreta vježbanjem “velikih”, širokih pokreta uz ritam glazbe i zatvorenih očiju

Glazba: instrumentalna; podloga: folija; boje: tempera

* 3. aktivnost:Tehnika: flomaster u boji; zadaća: razvoj krupnih pokreta za oslobađanje ruke; slušati unutarnji odjek glazbe i prenositi ga na papir isključivo osjećajem za pokret i glazbu u koordinaciji

Odgojiteljice: Ana Maria iZvjezdana